ZABAWIALNIA Sklep z zabawkami i Wypożyczalnia gier Warszawa

Recenzja gry Carcassonne

CARCASSONNE - GRA STRATEGICZNA

 

Carcassonne jest to gra strategiczna, która powstała w 2000 roku, a już rok później otrzymała w Niemczech prestiżową nagrodę Spiel des Jahres (Gra Roku). Po raz pierwszy zetknęliśmy się z nią kilka miesięcy temu, gdy na którąś z imprez przynieśli ją nasi znajomi, którzy byli nią zachwyceni i praktycznie od razu przenieśli swoje uczucia do niej na nas. A teraz my zarażamy nią innych znajomych (całkiem dobrze nam to idzie ;) ). 

image

Przyswojenie zasad podstawowej wersji zajęło nam zaledwie kilka minut. Nic więc dziwnego, że gra jest zalecana dla dzieci w wieku od 7 lat, a wydaje mi się, że nawet młodsze szybko pojęłyby zasady. W rozgrywce każdy z graczy kolejno losuje płytki, które dopasowuje się do siebie w pewnym schemacie. Mamy do wyboru płytki z odcinkami dróg, fragmentami miast oraz upragnionymi przez każdego klasztorami. Dopasowujemy je odpowiednio fragmentem miasta do innego fragmentu miasta i analogicznie odcinkiem drogi do drugiego odcinka.  Gracze mają do dyspozycji 7 pionków, które układa się na płytkach, które chcemy zająć. Punktacja przedstawia się następująco: każda płytka z odcinkiem drogi, na którym stoi nasz pionek zdobywa po 1 punkcie, za zamknięte przez nas miasta możemy zdobyć po 2 punkty za każdy jego fragment, klasztory są punktowane w zależności od tego ile płytek je otacza.

image

Ważne jest przyjęcie odpowiedniej strategii. Należy pamiętać, że gdy pozbędziemy się wszystkich swoich pionków, nasze kolejne ruchy mogą okazać się bezwartościowe.  Każda zamknięta droga bądź miasto powoduje, że nasz pionek powraca do nas i możemy go ponownie stawiać na losowanych przez nas płytkach. Podczas rozgrywki możemy również próbować podłączyć się do miast i dróg naszych przeciwników i tym samym (w przypadku miast) pokrzyżować im plany zgarniając wszystkie punkty dla siebie. Jednak z tym można się wstrzymać do momentu kiedy zapoznamy się dokładnie z zasadami gry J

W Carcassonne wygrywa ten gracz, który na koniec gry (w momencie zużycia wszystkich płytek) zdobędzie najwięcej punktów.

Gdy już opanujemy podstawową wersję gry możemy zacząć odkupować dodatki, których jest naprawdę bardzo dużo. Dodatki w znaczny sposób urozmaicają rozgrywkę poprzez dodawanie kolejnych możliwości zdobywania punktów graczom.  

Gra stworzona jest dla minimum 2 graczy (rozgrywka we dwójkę jest  równie interesująca), ale im więcej (max 5), tym rywalizacja staje się dużo bardziej ciekawa.

Nasza ocena: samej podstawie damy 4,5/5, ale z dodatkami to absolutne 5/5!

 

W przypadku gdy chcielibyście pograć z młodszymi dziećmi polecamy grę w wersji junior "Dzieci z Carcassonne" gra idealna dla dzieci już od 4 roku życia.  

Producenci

Sklep internetowy na platformie SKY-SHOP Sklep internetowy
Sklep internetowy nieczynny, w razie pytań prosimy o kontakt pod nr tel 780-177-500 bądź mailowo pod adresem zabawialnia@o2.pl 


Przepraszamy!
Proszę czekać ...

Informacja

Zalogowano poprawnie