ZABAWIALNIA Sklep z zabawkami i Wypożyczalnia gier Warszawa

Recenzja gry Ryzyko Gra o Tron

Ryzyko Gra o Tron - gra strategiczna

Niedawno ukazała się na rynku nowa wersja gry Ryzyko z motywem serialu "Gra o Tron". My jako, że uwielbiamy ten serial, nie mogliśmy przejść obok tego faktu obojętnie i musieliśmy sprawdzić czy ta pozycja zasługuje na uwagę :) Mieliśmy do dyspozycji polską wersję "Szybkie starcie". Jest to mniej rozbudowana gra i różni się od wydania Deluxe w wersji angielskiej, ale do niej fajnym wstępem.

image

Nie graliśmy wcześniej w klasyczną wersję gry Ryzyko więc byliśmy zupełnie zieloni jeżeli chodzi o zasady. Instrukcja jest bardzo przejrzysta i co ważne krótka, trochę wspieraliśmy się filmikiem z youtube'a. I po chwili zasady stały się jasne i przystąpiliśmy do rozgrywki.

W grze chodzi o to by zajmować kolejne terytoria poprzez likwidację przeciwników. Należy rozmieszczać strategicznie swoje armie i liczyć na szczęście podczas walk, które odbywają się poprzez rzucanie kostkami. Gdy atakujemy możemy wybrać czy chcemy walczyć 1, 2 czy 3 armiami lecz gdy się bronimy możemy to zrobić tylko przy pomocy 1 lub 2 armii. Wg tego schematu rzucamy gdy atakujemy 1, 2 lub 3 kostkami a gdy się bronimy wyłącznie 1 lub 2 kostkami. W grze do dyspozycji jest karta zakończenia gry, którą łączy się z kartami terytoriów i tasujemy je odkładając na bok. W chwili kiedy któryś z graczy wylosuje ową kartę zakończenia gry automatycznie kończy się rozgrywka i wygrywa gracz mający najwięcej punktów. Jest również opcja nie dodawania do talii kart karty zakończenia, co wydłuża rozgrywkę i nie kończy jej w zaskakującym dla wszystkich momencie. Tu wybór jak rozegrać grę zależy od decyzji graczy.      

image

Graliśmy w grupie 3 osób, co wg instrukcji oznacza, że mieliśmy do dyspozycji 3 rody - Lannister, Baratheon oraz Stark (podczas rozgrywki 4 i 5 osobowej możemy używać również rodów Martell oraz Tyrell). Gra toczyła się w miarę szybko. Każdy z graczy ma rozpisaną kolejność swoich ruchów na planszy. W pierwszym etapie rozmieszczamy swoje armie, w drugim etapie atakujemy, w trzecim etapie musimy rozmieścić swoje armie na mapie, a w czwartym pobieramy kartę terytorium (jeżeli oczywiście jakieś podbiliśmy). Co fajne każdy z graczy ma do dyspozycji tyle ruchów ile chce, może atakować inne rody kilka razy pod rząd lub zakończyć swoją kolejkę jednym atakiem. Atakować możemy jedynie terytoria znajdujące się obok naszego lub takie, które są ze sobą połączone tą samą linią brzegową.

Ryzyko to gra strategiczna, ale przede wszystkim losowa. Gdy nie mamy szczęścia podczas rzucania kostkami to musimy się liczyć z porażką. Jednak gra sama w sobie jest lekka i prosta wbrew pozorom. Została bardzo ładnie wykonana, posiada praktyczne pojemniczki na figurki armii. Można przy niej fanie spędzić wieczór ze znajomymi, którzy również mają "świra" na punkcie serialu ;)

Ogólnie grę oceniamy na 4,5/5      

Producenci

Sklep internetowy na platformie SKY-SHOP Sklep internetowy
Proszę czekać ...

Informacja

Zalogowano poprawnie